Vicor Corporation V300A12M400BL
V300A12M400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12M400BL.pdf
Availability of V300A12M400BL
QUANTITY
V300A12M400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M400BL
Internal Part NumberEIS-V300A12M400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M400BL
Related LinksV300A1, V300A12M400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M400BL Details Description
Related parts for V300A12M400BL
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DIFF 1MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS .050 VERT T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 30MA 65 OHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SLOT HINGE DUCT 2X2"X6' LT GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf