Vicor Corporation V300A12M400BS
V300A12M400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12M400BS.pdf
Availability of V300A12M400BS
QUANTITY
V300A12M400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M400BS
Internal Part NumberEIS-V300A12M400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M400BS
Related LinksV300A1, V300A12M400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M400BS Details Description
Related parts for V300A12M400BS
D-SUB CABLE MML09K/MC10G/MFL09K datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.8A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WIRELESS USB 2.4GHZ 28-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 9V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
NEST MTG BLOCK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
PLIERS ADJUSTABLE 12.01" datasheet.pdf