Vicor Corporation V300A12M500B
V300A12M500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500B.pdf
Availability of V300A12M500B
QUANTITY
V300A12M500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500B
Internal Part NumberEIS-V300A12M500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500B
Related LinksV300A1, V300A12M500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500B Details Description
Related parts for V300A12M500B
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf