Vicor Corporation V300A12M500B2
V300A12M500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500B2.pdf
Availability of V300A12M500B2
QUANTITY
V300A12M500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500B2
Internal Part NumberEIS-V300A12M500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500B2
Related LinksV300A1, V300A12M500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500B2 Details Description
Related parts for V300A12M500B2
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/06/135 3.5 BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
HC-B 24-I-PT-M datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf