Vicor Corporation V300A12M500BS
V300A12M500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500BS.pdf
Availability of V300A12M500BS
QUANTITY
V300A12M500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500BS
Internal Part NumberEIS-V300A12M500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500BS
Related LinksV300A1, V300A12M500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500BS Details Description
Related parts for V300A12M500BS
CONN PLUG DIP 16POS .100 TIN IDC datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO OSP JACK datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES ZERO OHM 14SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf