Vicor Corporation V300A12T400BN3
V300A12T400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BN3.pdf
Availability of V300A12T400BN3
QUANTITY
V300A12T400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BN3
Related LinksV300A12, V300A12T400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BN3 Details Description
Related parts for V300A12T400BN3
HEAT SHRINK BLK 3/32" X 6" datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf