Vicor Corporation V300A12T500B3
V300A12T500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12T500B3.pdf
Availability of V300A12T500B3
QUANTITY
V300A12T500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T500B3
Internal Part NumberEIS-V300A12T500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T500B3
Related LinksV300A1, V300A12T500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T500B3 Details Description
Related parts for V300A12T500B3
RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MODULATOR LP/HP 1CH 24-SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
COVER 90DEG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V 0805 datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS SMD datasheet.pdf