Vicor Corporation V300A15C400BF
V300A15C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15C400BF.pdf
Availability of V300A15C400BF
QUANTITY
V300A15C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C400BF
Internal Part NumberEIS-V300A15C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C400BF
Related LinksV300A1, V300A15C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C400BF Details Description
Related parts for V300A15C400BF
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL50H/AE50G/X datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC LED 4-DIGIT DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf