Vicor Corporation V300A15C400BG3
V300A15C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15C400BG3.pdf
Availability of V300A15C400BG3
QUANTITY
V300A15C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A15C400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C400BG3
Related LinksV300A15, V300A15C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C400BG3 Details Description
Related parts for V300A15C400BG3
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO252-5 datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 100-QFP datasheet.pdf
TRF7901PW datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP 16SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S9D92 CODE COMPOSER datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf