Vicor Corporation V300A15C400BS
V300A15C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15C400BS.pdf
Availability of V300A15C400BS
QUANTITY
V300A15C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C400BS
Internal Part NumberEIS-V300A15C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C400BS
Related LinksV300A1, V300A15C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C400BS Details Description
Related parts for V300A15C400BS
CAP TANT 22UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NE662M04 900MHZ datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M SIG datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 3 IVORY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf