Vicor Corporation V300A15C500BF
V300A15C500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15C500BF.pdf
Availability of V300A15C500BF
QUANTITY
V300A15C500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C500BF
Internal Part NumberEIS-V300A15C500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C500BF
Related LinksV300A1, V300A15C500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C500BF Details Description
Related parts for V300A15C500BF
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP40/QFP64 datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH AND INDICATORS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.175" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CHOKE DBL 100UH 150MA GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
24V DATA SIGNAL DIN RAIL L - G S datasheet.pdf