Vicor Corporation V300A15C500BN
V300A15C500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C500BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15C500BN.pdf
Availability of V300A15C500BN
QUANTITY
V300A15C500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C500BN
Internal Part NumberEIS-V300A15C500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C500BN
Related LinksV300A1, V300A15C500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C500BN Details Description
Related parts for V300A15C500BN
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf