Vicor Corporation V300A15E400BF2
V300A15E400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400BF2.pdf
Availability of V300A15E400BF2
QUANTITY
V300A15E400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A15E400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400BF2
Related LinksV300A15, V300A15E400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400BF2 Details Description
Related parts for V300A15E400BF2
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100CABGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf