Vicor Corporation V300A15E500BL
V300A15E500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15E500BL.pdf
Availability of V300A15E500BL
QUANTITY
V300A15E500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E500BL
Internal Part NumberEIS-V300A15E500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E500BL
Related LinksV300A1, V300A15E500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E500BL Details Description
Related parts for V300A15E500BL
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 36 POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf