Vicor Corporation V300A15H400B
V300A15H400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400B.pdf
Availability of V300A15H400B
QUANTITY
V300A15H400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400B
Internal Part NumberEIS-V300A15H400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400B
Related LinksV300A1, V300A15H400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400B Details Description
Related parts for V300A15H400B
IC INVERTER GATE LP TRIPL US8 datasheet.pdf
CONN HEADR 44POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CAP CER 500PF 13KV NONSTND datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 64MM datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf