Murata Electronics North America GRT21BR60J475KE13L
GRT21BR60J475KE13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BR60J475KE13L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V 10% X5R 0805
Datasheet Download
GRT21BR60J475KE13L.pdf
Availability of GRT21BR60J475KE13L
QUANTITY
GRT21BR60J475KE13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BR60J475KE13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BR60J475KE13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BR60J475KE13L
Related LinksGRT21BR60, GRT21BR60J475KE13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BR60J475KE13L Details Description
Related parts for GRT21BR60J475KE13L
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" WHT NI datasheet.pdf
LINE FILTER datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf