Vicor Corporation V300A15H400BN
V300A15H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BN.pdf
Availability of V300A15H400BN
QUANTITY
V300A15H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BN
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BN
Related LinksV300A1, V300A15H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BN Details Description
Related parts for V300A15H400BN
MOSFET P-CH 30V 1.1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
KIT DEV ZB RF MODULE AUSTRALIA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf