Vicor Corporation V300A15H500B
V300A15H500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500B.pdf
Availability of V300A15H500B
QUANTITY
V300A15H500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500B
Internal Part NumberEIS-V300A15H500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500B
Related LinksV300A1, V300A15H500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500B Details Description
Related parts for V300A15H500B
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
PANEL CENTER SUPPORTS 1418CS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 1.5M MODULE EXTENDER datasheet.pdf
TURTLE WRAP 1" BLACK 25' datasheet.pdf