Vicor Corporation V300A15H500BN
V300A15H500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500BN.pdf
Availability of V300A15H500BN
QUANTITY
V300A15H500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500BN
Internal Part NumberEIS-V300A15H500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500BN
Related LinksV300A1, V300A15H500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500BN Details Description
Related parts for V300A15H500BN
IC COUNTER BIN DUAL 4BIT 14TSSOP datasheet.pdf
KEY FOB ABS GRAY 3.05"L X 1.51"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 185 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf