Vicor Corporation V300A15M500BG3
V300A15M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M500BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15M500BG3.pdf
Availability of V300A15M500BG3
QUANTITY
V300A15M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A15M500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M500BG3
Related LinksV300A15, V300A15M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M500BG3 Details Description
Related parts for V300A15M500BG3
CONN SOCKET 14PIN GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X1MM W/ADH datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf