Vicor Corporation V300A15T400B3
V300A15T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15T400B3.pdf
Availability of V300A15T400B3
QUANTITY
V300A15T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T400B3
Internal Part NumberEIS-V300A15T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T400B3
Related LinksV300A1, V300A15T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T400B3 Details Description
Related parts for V300A15T400B3
IC REG LDO 2.2V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC CHARGER LI+ SNGL 10-UMAX datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 13MHZ M5R datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1/4" WEATHER TIGHT CAP datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf