Vicor Corporation V300A15T400BF2
V300A15T400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15T400BF2.pdf
Availability of V300A15T400BF2
QUANTITY
V300A15T400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A15T400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T400BF2
Related LinksV300A15, V300A15T400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T400BF2 Details Description
Related parts for V300A15T400BF2
CONN FFC VERT 9POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM R/A PCB datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH GATE DRIVER 16SO datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
25MM COMB datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 36.7KHZ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf