Vicor Corporation V300A15T400BS3
V300A15T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15T400BS3.pdf
Availability of V300A15T400BS3
QUANTITY
V300A15T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A15T400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T400BS3
Related LinksV300A15, V300A15T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T400BS3 Details Description
Related parts for V300A15T400BS3
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BLADE, STRIPPING datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC datasheet.pdf