Vicor Corporation V300A15T500B
V300A15T500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15T500B.pdf
Availability of V300A15T500B
QUANTITY
V300A15T500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T500B
Internal Part NumberEIS-V300A15T500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T500B
Related LinksV300A1, V300A15T500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T500B Details Description
Related parts for V300A15T500B
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
SHT MTL SCW FLAT PHIL #4 100/PK datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V HRZ T/H datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 216POS .050" SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 datasheet.pdf