Vicor Corporation V300A15T500BF
V300A15T500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15T500BF.pdf
Availability of V300A15T500BF
QUANTITY
V300A15T500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T500BF
Internal Part NumberEIS-V300A15T500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T500BF
Related LinksV300A1, V300A15T500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T500BF Details Description
Related parts for V300A15T500BF
RELAY OPTO AC/DC 400V 40MA 8-SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJCT BLK datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB_CABLE CLAMP SCREWS FOR HOO datasheet.pdf
0.25MM 40POS FINE COAX PLUG datasheet.pdf