Vicor Corporation V300A15T500BL2
V300A15T500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15T500BL2.pdf
Availability of V300A15T500BL2
QUANTITY
V300A15T500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A15T500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T500BL2
Related LinksV300A15, V300A15T500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T500BL2 Details Description
Related parts for V300A15T500BL2
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TUNING TOOL FLAT 0.98" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 212BGA datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 1POS datasheet.pdf