Vicor Corporation V300A24C400B
V300A24C400B picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400B.pdf
Availability of V300A24C400B
QUANTITY
V300A24C400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400B
Internal Part NumberEIS-V300A24C400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400B
Related LinksV300A2, V300A24C400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400B Details Description
Related parts for V300A24C400B
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 243K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf