Vicor Corporation V300A24C400BF
V300A24C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BF.pdf
Availability of V300A24C400BF
QUANTITY
V300A24C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BF
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BF
Related LinksV300A2, V300A24C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BF Details Description
Related parts for V300A24C400BF
CONN TERMINAL 28-22AWG datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10 7.52" datasheet.pdf
IC UART SPI COMPAT 28-SOIC datasheet.pdf
SLIT FOR E3F2-10 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-15VOU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 11POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
IC SMART TAG NFC TYPE2 UNCASED datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf