Vicor Corporation V300A24C500BG2
V300A24C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24C500BG2.pdf
Availability of V300A24C500BG2
QUANTITY
V300A24C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A24C500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C500BG2
Related LinksV300A24, V300A24C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C500BG2 Details Description
Related parts for V300A24C500BG2
RES SMD 18.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 19MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE 1.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf
SILICON 28V HYPERABRUPT VARACTOR DIODES IC datasheet.pdf