Vicor Corporation V300A24E400BF2
V300A24E400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E400BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24E400BF2.pdf
Availability of V300A24E400BF2
QUANTITY
V300A24E400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A24E400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E400BF2
Related LinksV300A24, V300A24E400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E400BF2 Details Description
Related parts for V300A24E400BF2
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 4A TO-247AD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf