Vicor Corporation V300A24E400BL
V300A24E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24E400BL.pdf
Availability of V300A24E400BL
QUANTITY
V300A24E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E400BL
Internal Part NumberEIS-V300A24E400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E400BL
Related LinksV300A2, V300A24E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E400BL Details Description
Related parts for V300A24E400BL
SWITCH DIP UNSEALED 12POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 820 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 220MA 480 MOHM datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 480W TO247 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
CABLE 60COND RND SHIELD GRY 275' datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf