Vicor Corporation V300A24E400BS3
V300A24E400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24E400BS3.pdf
Availability of V300A24E400BS3
QUANTITY
V300A24E400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A24E400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E400BS3
Related LinksV300A24, V300A24E400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E400BS3 Details Description
Related parts for V300A24E400BS3
IC OTP 256KBIT 150NS 28TSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 66POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf