Vicor Corporation V300A24E500B2
V300A24E500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500B2.pdf
Availability of V300A24E500B2
QUANTITY
V300A24E500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500B2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500B2
Related LinksV300A2, V300A24E500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500B2 Details Description
Related parts for V300A24E500B2
SWITCH LIMIT ROLLER SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 361MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf