Vicor Corporation V300A24E500BL2
V300A24E500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BL2.pdf
Availability of V300A24E500BL2
QUANTITY
V300A24E500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BL2
Related LinksV300A24, V300A24E500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BL2 Details Description
Related parts for V300A24E500BL2
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
TIMER PWR-OFF DELAY datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf