Vicor Corporation V300A24E500BN3
V300A24E500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BN3.pdf
Availability of V300A24E500BN3
QUANTITY
V300A24E500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BN3
Related LinksV300A24, V300A24E500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BN3 Details Description
Related parts for V300A24E500BN3
SENS OPTO REFL 5MM-200MM PREWIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
KIT 4POS 5.0X3.2 SOCKET DSC8001 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf