Vicor Corporation V300A24H400BG2
V300A24H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24H400BG2.pdf
Availability of V300A24H400BG2
QUANTITY
V300A24H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24H400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A24H400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24H400BG2
Related LinksV300A24, V300A24H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24H400BG2 Details Description
Related parts for V300A24H400BG2
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 36.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
BOARD DEVELOPMENT READY PIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf