Vicor Corporation V300A24M500BN3
V300A24M500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24M500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24M500BN3.pdf
Availability of V300A24M500BN3
QUANTITY
V300A24M500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24M500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A24M500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24M500BN3
Related LinksV300A24, V300A24M500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24M500BN3 Details Description
Related parts for V300A24M500BN3
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 4.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 980NM 2PLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 6 POS RA 2.54 datasheet.pdf