Vicor Corporation V300A24T400BN
V300A24T400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24T400BN.pdf
Availability of V300A24T400BN
QUANTITY
V300A24T400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T400BN
Internal Part NumberEIS-V300A24T400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T400BN
Related LinksV300A2, V300A24T400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T400BN Details Description
Related parts for V300A24T400BN
DIODE MODULE 35V 180A HALF-PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC PSOC 32B 256KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf