Vicor Corporation V300A24T500B
V300A24T500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500B.pdf
Availability of V300A24T500B
QUANTITY
V300A24T500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500B
Internal Part NumberEIS-V300A24T500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500B
Related LinksV300A2, V300A24T500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500B Details Description
Related parts for V300A24T500B
RES 200K OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS 28-26AWG 2MM datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 92W TO263-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.134A SOT23-3 datasheet.pdf
KIT MOTOR MOUNT & WHEEL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA 6XDFN datasheet.pdf