Vishay/Dale RN60C1102FRE6
RN60C1102FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1102FRE6
Brief Description
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1102FRE6.pdf
Availability of RN60C1102FRE6
QUANTITY
RN60C1102FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1102FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1102FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1102FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1102FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1102FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1102FRE6
CONN RECEPT PIN .032-.046" .255" datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf