Vicor Corporation V300A24T500BS
V300A24T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A24T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24T500BS.pdf
Availability of V300A24T500BS
QUANTITY
V300A24T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24T500BS
Internal Part NumberEIS-V300A24T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24T500BS
Related LinksV300A2, V300A24T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24T500BS Details Description
Related parts for V300A24T500BS
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN ASM 50V 100MA TSSLP2 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 2500V 5A TO264 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf