Vicor Corporation V300A28E400BN3
V300A28E400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400BN3.pdf
Availability of V300A28E400BN3
QUANTITY
V300A28E400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A28E400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400BN3
Related LinksV300A28, V300A28E400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400BN3 Details Description
Related parts for V300A28E400BN3
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8DIP datasheet.pdf
TG2030 SHEET 100X100X3MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SLD NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.1A 118 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf