Vicor Corporation V300A28E500BF
V300A28E500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BF.pdf
Availability of V300A28E500BF
QUANTITY
V300A28E500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BF
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BF
Related LinksV300A2, V300A28E500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BF Details Description
Related parts for V300A28E500BF
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT TIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X400MM datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 58A 0.29 MOHM datasheet.pdf