Vicor Corporation V300A28E500BF3
V300A28E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BF3.pdf
Availability of V300A28E500BF3
QUANTITY
V300A28E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BF3
Related LinksV300A28, V300A28E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BF3 Details Description
Related parts for V300A28E500BF3
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 17V SNT-4A datasheet.pdf