Vicor Corporation V300A28E500BG2
V300A28E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BG2.pdf
Availability of V300A28E500BG2
QUANTITY
V300A28E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BG2
Related LinksV300A28, V300A28E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BG2 Details Description
Related parts for V300A28E500BG2
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 48-LQFP datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf