Vicor Corporation V300A28E500BG3
V300A28E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BG3.pdf
Availability of V300A28E500BG3
QUANTITY
V300A28E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BG3
Related LinksV300A28, V300A28E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BG3 Details Description
Related parts for V300A28E500BG3
PTC .75A 13.2V RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 44SO datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf