Vicor Corporation V300A28E500BS
V300A28E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BS.pdf
Availability of V300A28E500BS
QUANTITY
V300A28E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BS
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BS
Related LinksV300A2, V300A28E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BS Details Description
Related parts for V300A28E500BS
IC OPAMP CFA 1.8GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 20MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
ADAPTER 44-TQFP ISPLSI 2032VE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf