Vicor Corporation V300A28H400BF3
V300A28H400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BF3.pdf
Availability of V300A28H400BF3
QUANTITY
V300A28H400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BF3
Related LinksV300A28, V300A28H400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BF3 Details Description
Related parts for V300A28H400BF3
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T STR PC 28V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LANYARD HFP52-1 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 850W 200V datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
15 WAY SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf