Vicor Corporation V300A28H400BG3
V300A28H400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BG3.pdf
Availability of V300A28H400BG3
QUANTITY
V300A28H400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BG3
Related LinksV300A28, V300A28H400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BG3 Details Description
Related parts for V300A28H400BG3
IC DETECTOR VOLTAGE 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC GATE DVR SGL 9A LOSIDE 8-MLP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GEN GRND FAULT RELAY 12VDC SUP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
F39-HJ0305 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf