Vicor Corporation V300A28H400BN3
V300A28H400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BN3.pdf
Availability of V300A28H400BN3
QUANTITY
V300A28H400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BN3
Related LinksV300A28, V300A28H400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BN3 Details Description
Related parts for V300A28H400BN3
FIXED IND 560NH 495MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC XO 6.14MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf